Działalność gospodarcza w Niemczech – czy wymagany jest meldunek?
Zainteresowanie emigracją zarobkową wśród Polaków nie maleje. Nie każdy jednak chce opuścić ojczyznę na stałe. Jeśli planujesz założenie Gewerbe w Niemczech, ale nie wiesz, czy powinieneś zmienić miejsce zameldowania – to tekst właśnie dla Ciebie! Dowiedz się więcej o procesie zakładania firmy za zachodnią granicą!
Gewerbe – co oznacza i na czym polega?
Gewerbe (Gewerbebetrieb, a potocznie – Gewerba) pochodzi oczywiście z języka niemieckiego i odnosi się najczęściej do jednoosobowej działalności gospodarczej. Zakres działania takich przedsiębiorstw może być naprawdę szeroki i obejmować takie sektory jak handel czy przemysł. Jedynym ograniczeniem są kompetencje – w przypadku branż oferujących specjalistyczne usługi niezbędne jest potwierdzenie swoich kompetencji dokumentem uprawniającym do wykonywania danego zawodu.
W ramach Gewerbe możliwość jest naprawdę sporo. Wiele osób aktywnie działa m.in. w obszarze budowlanym i remontowym. Nie jest to jedyny typ usług, na który decydują się przedsiębiorcy. Kolejnymi popularnymi przykładami są firmy sprzątające lub opiekujące się seniorami – sam decydujesz, czym chcesz się zajmować. Jeśli nie masz konkretnego pomysłu, warto wykorzystać zdobyte wcześniej doświadczenie zawodowe.
Proces rejestrowania firmy w Niemczech
Jak przebiega Gewerbeanmeldung, czyli rejestracja działalności gospodarczej? Powszechnie uważa się całą procedurę nie tylko za łatwą, ale i stosunkowo tanią. Jesteś ciekawy dlaczego? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje!
Jakie dokumenty trzeba złożyć w celu założenia Gewerbe?
Wszystkie dokumenty potrzebne do zarejestrowania firmy trzeba złożyć w urzędzie do spraw gospodarki. Co musisz przygotować? Do założenia Gewerbe potrzebujesz przede wszystkim:
- wypełnionego wniosku;
- dokumentu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (np. zezwolenia od izby handlowej lub rzemieślniczej);
- dowodu osobistego.
Meldunek
Bez obaw – nie musisz zmieniać swojego miejsca zameldowania, jeśli chcesz rozpocząć działalność gospodarczą w Niemczech! Jak to możliwe? Do zarejestrowania firmy potrzebny jest adres, jednak nie musi on należeć do Ciebie. W takim przypadku warto skorzystać z usług oferowanych przez polskie biura rachunkowe – pojawia się wówczas opcja użyczenia meldunku. To bardzo atrakcyjne rozwiązanie zarówno dla młodych przedsiębiorców, jak i wszystkich osób, które nie są pewne, czy osiądą w Niemczech na stałe, czy wrócą do ojczyzny.
Czy warto założyć Gewerbe w Niemczech?
Zastanawiasz się, dlaczego opłaca się działać w Niemczech na własny rachunek? W tym miejscu wypada udzielić wyczerpującej odpowiedzi i podsumować dotychczasowe informacje. Możliwość prowadzenia firmy na terenie Niemiec stale przyciąga migrantów zarobkowych z sąsiednich krajów – w tym również z Polski – ze względu na panującą tam sytuację gospodarczą oraz szereg innych czynników.
Do największych plusów założenia Gewerbe w Niemczech zalicza się:
- wysoka kwota wolna od podatku,
- łatwy i szybki proces rejestracji firmy,
- nie trzeba mieć wysokiego kapitału,
- doskonale rozbudowany system świadczeń socjalnych,
- możliwość skorzystania z usługi użyczenia meldunku bez konieczności zmiany miejsca zameldowania.
Co więcej, prowadząc Gewerbe, możesz jednocześnie być zatrudniony na umowie o pracę w innym miejscu. Ze względu na to, że niemieckie prawo podatkowe znacznie różni się od polskiego, warto zgłosić się do biura rachunkowego nie tylko z prośbą o użyczenie meldunku, ale i udzielaniem merytorycznej porady. Jeśli nie masz pewności, czy działasz zgodnie z prawem – skorzystaj z usług ekspertów.