Jak uczyć się przez Internet?
Panuje przekonanie, że po studiach niczego już się nie nauczysz. Praca, dom, rodzina – nie ma czasu ani pieniędzy na dokształcanie się. Nic bardziej mylnego! Czy wiesz, że za granicą nauka przez internet jest czymś na porządku dziennym? Ba, wielu studentów rezygnuje z typowej formy studiowania na rzecz edukacji online! Zaciekawiony? Pozwól, że rozwieję Twoje wątpliwości.
Król kursów internetowych
Czołowym reprezentantem stron z kursami online jest Coursera. Jeśli znasz dobrze angielski, jesteś już zwycięzcą. Na Courserze znajduje się bowiem kilkadziesiąt szkoleń – głównie w tym języku. Każdy kurs jest oferowany przez różne wybitne światowe uniwersytety, np. Stanford. Jedyne, co musisz zrobić, to zapisać się i pojawiać na zajęciach. Na każdej lekcji wysyłany zostaje film w formie wykładu wygłaszanego przez specjalistę danej dziedziny. Są również prace domowe. Kursanci mają możliwość porozumienia się ze sobą nawzajem i z wykładowcą dzięki forom internetowym, gdzie rozjaśniane są wszelkie niejasności. Jak to w szkołach bywa, powinny pojawiać się również sprawdziany. Testy są, ale nie sprawdza ich prowadzący. To uczestnicy w sposób obiektywny oceniają siebie nawzajem. Coursera oferuje szerokie spectrum tematów. Są kursy dla miłośników języków, nauk humanistycznych, tematów biznesowych, psychologicznych, rozwojowych i ścisłych. Jeśli masz taką ochotę, za pewną opłatą masz możliwość odebrania certyfikatu z informacją o ukończeniu studium. Co więcej, owe zaświadczenia są wysoko punktowane przez pracodawców!
Podobnymi stronami są Open 2 Study, Udemy, Iversity, Future Learn… i jest ich coraz więcej! Każda z nich ma odmienny zakres tematów. Dlatego właśnie poszerzyć wiedzę może i miłośnik informatyki, i zapalony entuzjasta historii krajów azjatyckich.
A konferencje?
Powszechnie znaną stroną z wykładami inspirujących osób i specjalistów z danych dziedzin jest TED. Część przemówień została przetłumaczona na język polski, większość występuje w rodzimym języku. Najpopularniejszymi tematami w wystąpieniach są zagadnienia związane z technologią, ochroną środowiska, biznesem, nauką czy sztuką. Wszystkie filmy są dostępne dla każdego, jedyną barierę może stanowić język.
Zarówno TED, jak i wymienione wcześniej strony są dostępne w formie aplikacji na Androida! Nie musisz zatem wychodzić z łóżka, by dowiedzieć się czegoś nowego!
Polskie propozycje
Nie tylko na języku angielskim świat się opiera. Dla miłośników edukacji w języku polskim powstały podobne strony. Najbardziej znaną z nich jest KhanAcademy, która oferuje kursy z ekonomii, informatyki, matematyki i nauk medycznych. Poznasz tu zarówno podstawy algebry, jak i równania różyczkowe. Dowiesz się, o co chodzi w mikro i makroekonomii, a także odkryjesz, na czym polega programowanie. Inna propozycja, Akademia PARP, umożliwia realizowanie szkoleń biznesowych. Jeśli chcesz poprawić kondycję mózgu, możesz założyć konto na Neurogrze, gdzie masz możliwość zagrać w gry ułatwiające zapamiętywanie i poprawiające refleks, logikę oraz koncentrację mózgu.
Żyjemy w dobie Internetu i nieograniczonych możliwości. Dlaczego tego nie wykorzystać? Czyś młody, czyś stary, na naukę nigdy za późno! Tym bardziej, że może być ona taka przyjemna!