Czy to grypa? Sprawdź, jakie są objawy i leczenie.
Źle się poczułeś i zastanawiasz się, czy to chwilowa niedyspozycja wywołana przeziębieniem, a może groźny wirus grypy? Zobacz, jakie są główne objawy grypy i co można zrobić, aby złagodzić jej przebieg.
To, co charakteryzuję grypę to gwałtowny i silny atak choroby.
Przy zwykłym przeziębieniu jesteśmy przybici, zmęczeni katarem i/lub kaszlem, ale jesteśmy w stanie w miarę funkcjonować, chodzić, pracować, uczyć się.
Przy grypie dochodzi do nagłego ścięcia z nóg, a oprócz gorączki, bólu głowy, występują również bóle mięśni i gardła. Do tego pojawiają się dreszcze oraz suchy kaszel.
Grypa zwykle rozpoczyna się od bólu mięśni i stawów, które początkowo bagatelizujemy i doszukujemy się różnych, innych powodów tego stanu. Potem dochodzą dreszcze i wysoka gorączka. Nie jesteśmy już w stanie podnieść się z łóżka. Gorączka rośnie gwałtownie, a ciało walczy z dreszczami.
Warto zapamiętać podstawowe objawy grypy:
– temperatura, która dochodzi do ponad 39 st. C
– silny ból głowy
– dotkliwy ból mięśni i stawów, dreszcze.
Katar przy grypie praktycznie nie występuje. Ból gardła może pojawić się na sam koniec infekcji. Oto sposoby, aby sobie z nim poradzić:
https://www.poradniki24h.pl/1083/sposoby-bol-gardla/
Kto jest najbardziej zagrożony wirusem grypy?
– osoby po przeszczepieniu organu,
– zdrowe dzieci w wieku od 6 do 59 miesiąca życia,
– dorośli w wieku 50 lat i więcej,
– chorzy na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego, oddechowego (w tym astmę), choroby nerek, wątroby, neurologiczne, hematologiczne, metaboliczne (w tym cukrzycę) – zarówno dzieci, jak i dorośli,
– dzieci i dorośli z niedoborami odporności (w tym spowodowanymi leczeniem immunosupresyjnym lub zakażeniem HIV),
– kobiety, które są lub będą w ciąży w trakcie sezonu epidemicznego grypy.
W okresie od października aż do końca marca warto unikać miejsc, w których może dojść do szybkiego rozprzestrzeniania się wirusów. Nie jest wskazane, aby małe dzieci bawiły się w zamkniętych salach zabaw, salach gier. Warto unikać wyjść do sal kinowych, restauracyjnych, a jeśli to możliwe ograniczyć przejazdy transportem komunikacji miejskiej.
Leczenie.
Grypę trzeba wyleżeć.
Zanim jednak trafimy do łóżka, skorzystajmy z gorącej kąpieli, gdyż wirusy grypy wolniej namnażają się w ciepłej atmosferze. Można również wymoczyć nogi w misce z gorącą wodą.
Pij rozgrzewające herbaty na przykład z lipy, suszonych malin lub imbiru.
Na ból głowy można zażyć paracetamol lub lek przeciwzapalny z ibuprofenem. Uwaga. Nie faszeruj się lekami przy pierwszych objawach grypy to często popełniany błąd! Zamiast pomóc osłabiają organizm, który walczy z wirusami.
Przy grypie, tak jak przy innych chorobach konieczna jest wizyta u lekarza, który osłucha płuca i sprawdzi ogólną kondycję pacjenta. Warto udać się do lekarza także po zakończeniu choroby, aby sprawdzić, czy nie doszło do jakiś niepokojących powikłań. Grypa to poważna choroba i wizyta u lekarza jest tu konieczna. I pamiętaj o gorących kąpielach!