5 pytań o wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy jest substancją, która w ludzkim organizmie występuje naturalnie. Wraz z wiekiem jej ilość ulega jednak stopniowej redukcji, przez co dochodzi do powstawania zmarszczek, suchości skóry i pogłębianiu się nieestetycznych bruzd. Obecnie podczas zabiegu medycyny estetycznej dedykowanego łagodzeniu i eliminowaniu zmarszczek stosuje się preparaty zawierające kwas hialuronowy. Jakie pytania padają najczęściej na temat tej substancji, jak i samej procedury?
Jakie obszary twarzy można poddać iniekcji z pomocą kwasu hialuronowego?
Zmarszczki występujące na twarzy najczęściej przybierają formę niewielkich zmian pojawiających się pod wpływem wykonywanych ruchów mimicznych. Z czasem jednak ze zmian dynamicznych przekształcają się w zmarszczki statyczne, czyli takie, które utrzymują się na twarzy również podczas jej spoczynku i rozluźnienia mięśni. Ostatecznie mogą ulec pogłębieniu, co skutkuje powstawaniem dużych, nieestetycznych bruzd. Przeważnie występują one na czole, w okolicy nosa, oczu i policzków.
Zabieg medycyny estetycznej, w którym kwas hialuronowy stosuje się jako wypełniacz zmarszczek na twarzy, można zatem zastosować w dolinie łez znajdującej się pod oczami, w przypadku tak zwanych kurzych łapek, linii marionetki, na bruzdach nosowo-wargowych, wokół ust, czy na czole, gdy dochodzi do powstania lwiej zmarszczki.
Czy istnieją przeciwwskazania do zastosowania kwasu hialuronowego jako wypełniacza?
Mimo iż kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w ludzkim organizmie, w bardzo niewielu przypadkach może powodować reakcje alergiczne i uczuleniowe. Przed zabiegiem przeprowadzany jest wywiad medyczny z pacjentem, na podstawie którego stwierdza się, czy istnieje ryzyko wystąpienia takiej reakcji uczuleniowej. W razie wątpliwości można wykonać próbę uczuleniową.
Samo podanie kwasu hialuronowego wiąże się z iniekcją, która z kolei może spowodować miejscowe zaczerwienienie, czy nieznaczny obrzęk lub zasinienie. To częściej spotykana reakcja u pacjenta, która nie wiąże się z poważniejszymi komplikacjami. Zmiany i odczuwalny dyskomfort przemijają zazwyczaj w ciągu kilku dni po zabiegu.
Kiedy nie można wypełniać zmarszczek kwasem hialuronowym?
Nie każdy pacjent kwalifikuje się do zabiegu wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym. Część z przeciwwskazań ma charakter tymczasowy, podczas gdy inne całkowicie odbierają możliwość przystąpienia do tej procedury. Należy do nich zachorowanie na nowotwór, duże osłabienie organizmu spowodowane np. chwilową niedyspozycją zdrowotną i chorobą. Nie można również przeprowadzić iniekcji, jeśli w miejscu zmarszczki występuje aktywny stan zapalny lub infekcja skóry. Nie rekomenduje się tego zabiegu ponadto kobietom w ciąży i karmiącym. Zaleca się im przełożenie zabiegu na późniejszy termin. Całej procedurze nie poddaje się również pacjentów, którzy są przeziębieni. Kondycja zdrowotna ma zatem duże znaczenie.
Czy efekty zabiegu prezentują się naturalnie?
Decydując się na wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym, warto umówić się na konsultację w Klinice Medycyny Estetycznej i Dermatologii Arte Derm w Józefowie koło Warszawy. Rozmowa i wywiad medyczny z doświadczonym lekarzem ma bardzo duże znaczenie zarówno w trakcie przeprowadzania zabiegu, jak i dla jego rezultatów.
Na naturalność efektów ma wpływ przede wszystkim profesjonalizm i doświadczenie lekarza, który wykonuje zabieg. Nienaturalny rezultat można uzyskać tylko wtedy, gdy zastosuje się zbyt dużą ilość wypełniacza lub wybierze się jego nieodpowiedni rodzaj.
Jak skóra będzie wyglądać po wchłonięciu się kwasu hialuronowego?
Kwas hialuronowy ma działanie nawilżające i wypełniające. Jest również składnikiem wpływającym pozytywnie na zmiany zachodzące w obszarze odbudowy włókien kolagenowych. Substancja ta działa zatem na skórę nawilżająco i rewitalizująco. Po jej wchłonięciu tkanki mogą pozostać w lepszej kondycji, a niewielkie, drobne zmarszczki przestaną być widoczne. Gdy znów na twarzy zaczną ujawniać się zmarszczki i bruzdy, można rozważyć ponowne przystąpienie do zabiegu.