Herbata z pokrzywy – zastosowanie i porady odnośnie parzenia

Bardzo często pokrzywa kojarzy się nam ze swędzeniem i licznymi bąblami. A czy wiesz, że roślina ta może być również spożywana, w tym jako bardzo zdrowa herbata? Dowiedz się więcej na temat pokrzywy, jej właściwości i sposobu parzenia!

Jak działa herbata z pokrzywy?

Pokrzywa to nie tylko przykre wspomnienie z dzieciństwa, ale też jedna z ulubionych roślin babć. Wiedzą one, jak wykorzystać cały potencjał w niej drzemiący, bo przyrządzają z niej zarówno soki, jak i zupy i herbaty. Ale jak może działać herbata z pokrzywy?

Herbata pokrzywowa jest swego rodzaju naturalnym antybiotykiem, który na wiele sposobów wpływa na zdrowie człowieka, m.in.:

  • wspomaga właściwe działanie układu odpornościowego,
  • działa moczopędnie,
  • przyspiesza oczyszczanie organizmu,
  • ma właściwości krwiotwórcze: przyczynia się do produkcji hemoglobiny i czerwonych krwinek,
  • wspiera leczenie alergii i łagodzi ich niektóre objawy,
  • spowalnia procesy starzenia się organizmu,
  • zapobiega różnym chorobom: Alzheimera, Parkinsona, serca, układu krążenia, a nawet nowotworom.

Co zawiera herbata z pokrzywy?

Wszystko to jest możliwe dzięki magicznym składnikom odżywczym, które znajdziesz w pokrzywie. Pijąc taką herbatę, dostarczasz swojemu organizmowi tak cenne elementy jak m.in. chlorofil, witaminy A, B, C i K, wapń, fosfor, mangan, żelazo, potas, krzem, magnez, kwas foliowy.

Jak parzyć i pić herbatę z pokrzywy?

Herbatę z pokrzywy parzy się bardzo łatwo i bardzo szybko – świeże liście należy zalać wrzątkiem na zaledwie pół minuty. Jeśli chcesz przyrządzić napar z suszu, wsyp do filiżanki jego łyżeczkę, zalej zawartość wrzącą wodą i zaparzaj pod przykryciem przez ok. dwie minuty. Są osoby, które proces ten przedłużają nawet do 10 minut, wówczas herbata jest znacznie bardziej moczopędna, a sam smak i aromat są znacznie bardziej intensywne.

Napój najlepiej jest pić na czczo z samego rana, bez dodatku cukru. Jeżeli pokrzywowy napar nie przypadł Ci do gustu, możesz urozmaicić jego smak poprzez dodanie naturalnego soku owocowego (np. z malin, cytryny czy truskawek), rumianku, liści świeżej mięty lub melisy.

Pamiętaj też, że pokrzywa jest naturalnym antybiotykiem – a z antybiotykami trzeba uważać i nie przekraczać zalecanej dziennej dawki. W przypadku herbaty pokrzywowej, dorosła osoba powinna wypijać jej maksymalnie cztery filiżanki.

***

Więcej informacji o różnego rodzaju herbatach czeka na Ciebie na www.herbata.info.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *