Jak właściwie pielęgnować skórę dotkniętą łuszczycą?
Łuszczyca jest jedną z tych chorób, której nie można trwale wyleczyć, a zmiany skórne ciężko jest ukryć. Osoby nią dotknięte często stają się wycofane, zamknięte i unikają kontaktu z innymi ludźmi, by nie narażać się na spojrzenia. Specjalistyczne leczenie nie zawsze daje zadowalające rezultaty, dlatego warto zainteresować się naturalnymi kosmetykami, które wspomogą walkę z tą podstępną chorobą. Jak właściwie pielęgnować skórę dotkniętą łuszczycą? Mamy odpowiedź!
Co to jest łuszczyca?
Łuszczyca to choroba przewlekła, autoimmunologiczna, z tendencją do remisji (samoistnego ustępowania) i nawrotów. Może występować w każdym wieku i u obu płci. Szacuje się, że łuszczyca dotyka około 2-4% populacji.
Choroba ta objawia się występowaniem płasko-wyniosłych grudek w kolorze od różowego do czerwonobrunatnego. Zmiany są różnej wielkości i wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Na powierzchni grudki pojawiają się białawo-srebrne łuski, które odpadają podczas pocierania czy drapania.
Łuszczyca jest wynikiem przyspieszonej produkcji skóry. U zdrowego człowieka proces przemiany komórek wynosi około 26-28 dni, a u osób z łuszczycą to zjawisko trwa zaledwie kilka dni. Ta szybka nadprodukcja prowadzi do gromadzenia się komórek skóry, które nie nadążają się złuszczać.
Tego typu zmiany na ciele to nie tylko problem higieniczny i kosmetyczny. Chorzy często stają się wycofani w kontaktach społecznych, izolują się, a nawet popadają w depresję, dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa w temacie łuszczycy. Nie można się tą chorobą zarazić w żaden sposób – ani przez podanie ręki, ani sypiając w tym samym łóżku. Warto o tym wiedzieć, by nie obawiać się potencjalnego zarażenia i nie sprawiać przykrości chorym.
Odpowiednia pielęgnacja skóry dotkniętej łuszczycą jest niezmiernie ważna. Łuszczycy powinni stosować dedykowane szampony, żele pod prysznic i balsamy do ciała wspomagające walkę z tą uciążliwą chorobą. Skuteczne preparaty ma w swojej ofercie Hermz Labs – ich produkty charakteryzują się naturalnym składem, są bezpieczne dla delikatnej skóry i – co najważniejsze – szybko przynoszą ulgę.
Jak właściwie pielęgnować skórę dotkniętą łuszczycą?
Pielęgnacja skóry z łuszczycą powinna opierać się na naturalnych, delikatnych kosmetykach, które koją skórę i niwelują przykre dolegliwości. Możemy połączyć stosowanie specjalistycznych preparatów myjących i nawilżających z produktami własnej roboty, które wspomogą proces leczenia.
Jakie naturalne składniki wykorzystać?
Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek obfituje w kwasy tłuszczowe omega-3, które wykazują działanie przeciwzapalnie i przyspieszają procesy regeneracji komórek. Smarowanie skóry oliwą z oliwek złagodzi pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie. Można ją stosować bezpośrednio na skórę.
Ocet jabłkowy
Jest bogaty w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Wykazuje działanie odkażające i kojące, a także regeneruje i odżywia skórę. Tonik z octu jabłkowego to doskonały wspomagacz w walce z łuszczycą. Wystarczy zmieszać ¼ szklanki wody z ¾ szklanki octu i gotowe. Taką miksturę nałóż na skórę za pomocą wacika lub rozsmaruj dłońmi.
Olejek lawendowy
Zastosowań olejku lawendowego w kosmetyce jest bardzo wiele. Łagodzenie oparzeń słonecznych, wygładzanie zmarszczek, redukcja obrzęków, regulacja poziomu sebum to tylko niektóre z jego dobroczynnych właściwości. Olejek ten wykazuje działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, zapobiega rozwojowi zakażeń, a także przyspiesza regenerację naskórka i gojenie ran, dlatego jest skutecznym sposobem na walkę z łuszczycą.
Można go kupić w sklepie zielarskim lub aptece. Ceny wahają się od 5 do 20 zł za 10 ml. Olejek można stosować bezpośrednio na skórę, ale trzeba zachować umiar, gdyż zbyt częste stosowanie nierozcieńczonego olejku może podrażnić skórę. Można też dodać kilka kropli do kremu i taką mieszanką smarować skórę.
Żel aloesowy
Żel pozyskiwany z aloesu ma zbawienne działanie na skórę – koi, nawilża i regeneruje, dlatego jest polecany w dermatozach. Zawiera enzymy, które mają silne właściwości antybiotyczne, przeciwwirusowe i przyspieszające gojenie ran.
Aloes w postaci żelu możemy kupić w aptekach, sklepach z kosmetykami naturalnymi, a także w drogeriach. Przed zakupem koniecznie sprawdź skład – aloesu w produkcie powinno być jak najwięcej. Tę roślinę możemy hodować również na swoim parapecie i z niej pozyskiwać ten cudowny żel.
Kurkuma
Ze względu na swoje lecznicze właściwości jest wykorzystywana w celu wsparcia terapii farmakologicznej w łuszczycy. Kurkuma wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i antyoksydacyjne, antyproliferacyjne, a nawet – przeciwnowotworowe.
Kurkumę możemy dodawać do potraw, stosować suplementację doustną (na rynku dostępne są w postaci miękkich kapsułek) lub aplikować zewnętrznie – nakładać maść lub krem na zmienione chorobowo miejsce. Jak przygotować taką miksturę? Wystarczy zmielony korzeń kurkumy wymieszać z bazą w postaci maści lub kremu.
Pielęgnacja skóry dotkniętej łuszczycą – podsumowanie
Do walki z łuszczycą można wykorzystać olejek lawendowy, oliwę z oliwek, aloes, kurkumę czy ocet jabłkowy. Większość wymienionych produktów zapewne większość z nas ma w swoim domu. Warto wykorzystać moc natury i wspomóc leczenie farmakologiczne domowymi sposobami.