Masz łamliwe paznokcie, wypadają Ci włosy, a suplementy nie pomagają? Powodem może być zaburzenie ich wchłaniania

Problemy z przyswajaniem witamin, minerałów i leków mogą wiązać się z celiakią – trwałą nietolerancją glutenu. W jaki sposób? Spożywanie glutenu przy tej chorobie powoduje zaburzenia wchłaniania. Chcesz wiedzieć, czy Twoje kłopoty wynikają z celiakii? Zrób proste badanie DNA! Być może konieczna będzie dieta bezglutenowa, która Ci pomoże.

Zaburzenia wchłaniania – powoduje je celiakia
Jest to bowiem choroba autoimmunologiczna – organizm, zamiast trawić dostarczony gluten, atakuje sam siebie. Celem tego ataku są kosmki jelitowe, które odpowiadają za wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia i leków. W konsekwencji organizm cierpi z powodu niedoborów witamin i minerałów oraz niedożywienia, a więc nie może prawidłowo funkcjonować.

Przy celiakii nie pomagają też leki i suplementy, bo jelita nie są po prostu w stanie wchłonąć obecnych w nich składników. W konsekwencji różnego rodzaju kuracje są nieskuteczne.

Aż 95% chorych nie wie, że ma celiakię
Jej diagnostyka wcale nie jest łatwa – choroba najczęściej nie daje żadnych oczywistych i charakterystycznych objawów. Większość z nich to po prostu dolegliwości związane z niedoborami składników odżywczych. Należą do nich m.in. wypadanie włosów, łamliwość paznokci, bóle głowy, afty w jamie ustnej, zmęczenie, spadek nastroju, anemia, osteoporoza, problemy z cyklem miesiączkowym czy kłopoty z poczęciem dziecka.

Jedynie część chorych (ok. 10%) ma problemy związane z układem pokarmowym, np. bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia czy biegunki.

Diagnostyka celiakii – rozpocznij ją od testu DNA
Nieleczona celiakia może powodować nawet poronienia, depresję czy nowotwory, dlatego tak ważne jest odpowiednie jej zdiagnozowanie. Dlaczego najlepiej wykonać test DNA? Trwała nietolerancja glutenu to jedna z chorób o podłożu genetycznym. Do jej wystąpienia niezbędne są więc konkretne geny (HLA-DQ2 i/lub HLA-DQ8).

Badanie DNA wskaże, czy występują u Ciebie. Jeśli ich nie masz, można całkowicie wykluczyć celiakię. Jeśli natomiast są obecne, dalsza diagnostyka (najczęściej badanie krwi) pozwoli ustalić aktywność choroby.

Masz celiakię? Dieta bezglutenowa to szansa na zdrowe życie
To obecnie jedyne lekarstwo na tę chorobę. Gluten najlepiej wyeliminować jednak dopiero wtedy, gdy celiakia zostanie potwierdzona. Warto również skorzystać z pomocy dietetyka, by dieta była zbilansowana i zawierała wszystkie niezbędne do uzupełnienia niedoborów składniki.

Eliminacja glutenu przy celiakii umożliwia odbudowę błony śluzowej jelit, a więc i ponowne wchłanianie witamin, minerałów, leków i suplementów. Pamiętaj, że odpowiednia diagnostyka i późniejsza ewentualna dieta bezglutenowa to kroki, które pomogą Ci uporać się z Twoimi problemami!

Agnieszka Łapajska, www.testdna.pl
Zdjęcie: ©  Antonio Guillem/123rf.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *