Freelancer czy firma konsultingowa? Co będzie lepsze?
Wielu doradców biznesowych preferuje pracę na własną rękę od bycia zatrudnionym na pełen etat w firmie konsultingowej. Freelancerzy, bo tak się nazywają, świadczą takie same usługi, co duże korporacje, a w niektórych przypadkach nawet lepsze. Dowiedz się, w jaki sposób niezależny konsultant może pomóc Twojej firmie.
Na czym polega praca freelancera w branży konsultingowej?
Niezależni doradcy finansowi pracują podobnie jak freelancerzy z innych branż. Zazwyczaj prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, a współpraca przebiega według zasad ustalonych z klientem. Zakres usług, jakie świadczą freelancerzy z branży konsultingowej obejmuje takie dziedziny, jak:
- zarządzanie operacyjne,
- zasoby ludzkie,
- marketing i sprzedaż,
- zarządzanie strategiczne,
- finanse i rachunkowość.
Ich działanie może ograniczać się do doraźnego wsparcia w danym obszarze na zasadzie konsultacji lub obejmować zaplanowanie i przeprowadzenie projektu od początku do końca. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest także zatrudnianie freelancera w roli interim managera, czyli osoby, która przez określony czas zarządza konkretnym projektem.
Specjalizacja czy wiedza ogólna?
Doradztwo biznesowe to szeroka branża obejmująca wiele dziedzin. Z tego względu też posiadanie kompleksowej wiedzy z każdego obszaru przez jedną osobę jest wręcz niemożliwe. Najlepsi konsultanci to tacy, którzy wyspecjalizowani są w konkretnej dziedzinie. Przykładowo, ekspert od finansów oczywiście okaże się niekompetentny w tworzeniu strategii marketingowej, ale z pewnością pomoże pozyskać konieczne finansowanie i dotacje na realizację takiej kampanii. Warto więc, wybierając doradcę finansowego określić zakres, w którym ma on pomóc.
Różnica we współpracy z freelancerem a z firmą konsultingową
Najważniejszą różnicą, jaką należy wskazać porównując niezależnych konsultantów i duże firmy, jest stopień biurokratyzacji współpracy. W przypadku usług świadczonych przez korporację sam proces kontaktu i ustalania szczegółów przed zawarciem umowy może się ciągnąć tygodniami. Jest to spowodowane skomplikowanymi procedurami w tego typu organizacjach i tym, że w komunikację zaangażowane jest wiele działów i osób. Często też problemem jest dostępność specjalistów. Na najlepszych czasem trzeba czekać miesiącami, a nie każdy ma na to czas.
Współpraca z freelancerem przebiega nieco inaczej. Doradca, któremu zależy na profesjonalnym podejściu i na budowaniu marki osobistej powinien odpowiedzieć na zapytanie potencjalnego klienta w ciągu kilku dni. Zazwyczaj kontakt przebiega tylko na linii klient – freelancer, dzięki czemu unika się zbędnych informacji dorzucanych przez osoby postronne. Jeśli zainteresowanemu odpowiada oferta i podejście doradcy, współpracę można podjąć znacznie szybciej niż w przypadku firm konsultingowych.
Gdzie szukać niezależnego doradcy biznesowego?
Wybór najlepszego doradcy jest znacznie utrudniony ze względu na mnogość ofert. Aby rzetelnie porównać wszystkich ekspertów, należałoby udać się z każdym na spotkanie, porównać ich doświadczenie i referencje, a na to mało kto ma czas. Odpowiedzią na ten problem jest serwis Redegate, który powstał w celu ułatwienia nawigacji w świecie doradztwa biznesowego. Portal ten pozwala na znalezienie eksperta dopasowanego do potrzeb konkretnego projektu i firmy, z uwzględnieniem określonego budżetu. Wystarczy wskazać branżę i zakres projektu, a doświadczeni specjaliści dobiorą freelancera spełniającego oczekiwania.