Cichy zabójca kości – Osteoporoza
Osteoporoza rozwija się powoli i podstępnie. Deficyt kości następuje pomału i na ogół nie daje on większych znaków ostrzegających przed zbliżającym się groźbą. Niejednokrotnie pierwszym oznaką choroby jest dopiero złamanie kości w czasie na pozór błahego wypadku. Choroby nie poprzedzają ani bóle ani inne symptomy.
Z wiekiem obniża się działalność enzymów mających wkład w procesie metabolizmu witaminy D. Osłabia się dodatkowo stężenie wapnia we krwi. W konsekwencji kości tracą na rok średnio 1 proc. swojej masy, co jest przyczyną ich zrzeszotowienie i większą łamliwość. Pomijając wiek dochodzi też wiele innych elementów, które mogą o wiele przyśpieszyć rozwój proces ubytku kości – rozwoju osteoporozy.
Najczęstszym objawem osteoporozy, poza ewidentnym złamaniem kości, jest ból pleców i ograniczenie ruchomości po 50. roku życia, występujące po podźwignięciu. Oczywiście bóle pleców są dość częstą dolegliwością, ale spowodowane innymi przyczynami zazwyczaj szybko ustępują. Złamanie kompresyjne trzonu kręgu może przebiegać bezobjawowo, ale jak już występują bóle, to są stałe lub pojawiają się zawsze przy staniu i próbach obciążania kręgosłupa.
Co to jest osteoporoza?
Osteoporoza to deficyt tkanki kostnej. Mówiąc najprościej: to mało kości w kości. W tym przypadku tkanka kostna nie realizuje swojej prawidłowej funkcji ochronny przed złamaniami i nie podtrzymuje masy ciała. Gdy kość nie jest adekwatnie chroniona, dochodzi do złamań, do jakich prawidłowo nie powinno dojść.
Osteoporoza leczenie
Wbrew pozorom wcale nie leki są w tej chorobie najważniejsze. Dużo większe wagę ma objaśnienie chorym, jak mają zachowywać się w codziennym życiu, czego unikać i co robić dla poprawienie jakości swoich kości. Jaką dietę stosować, jak zadbać o warunki „techniczne” w domu i pracy, aby unikać upadków, a więc skrajnie obniżyć ryzyko wystąpienia złamań.
Więcej informacji na temat leczenia https://www.poradniki24h.pl/2448/leczenie-osteoporozy-leki-moga-pomoc/
Co i dlaczego leczymy?
Na pierwszym planie celem leczenia jest prewencja złamaniom kości. Dopiero później jej odnowa, aby anulować ryzyko kolejnych złamań. Wzmacnianie gęstości tkanki kostnej trwa długo, a groźba kolejnych złamań można obniżyć przez usuwanie przyczyn upadków. Decydujące jest ograniczanie zaburzeń równowagi, wzmacnianie mięśni i poprawę warunków „technicznych” miejsca, gdzie żyjemy. Złamanie osteoporotyczne stanowi główny czynnik ryzyka kolejnych złamań, zwiększając je wielokrotnie.
Ludowe powiedzenia typu: „lepiej nie wiedzieć” i „najgorzej to zacząć się leczyć” w tej chorobie się nie sprawdzają. Bez wątpienia z powodu braku oznak bardzo łatwo jest przerwać leczenie, ale w zamian możemy sprawić rodzinie „prezent” w postaci leżącego do końca życia chorego lub osoby niepełnosprawnej wymagającej opieki przez lata. Podkreśla się, że jak się ma szczęście, to po złamaniu osteoporotycznym można umrzeć lub wyzdrowieć (szansa około 25%), ale 50% chorych po złamaniu kości z powodu osteoporozy pozostaje niesprawnych do końca życia.
Czytaj również na stronie: http://autorzy365.pl/cichy-zabojca-kosci-osteoporoza_a5476
Ryzyko jest więc duże, jeśli przypomnimy sobie to:
• 30% kobiet po 50. roku życia ma osteoporozę,
• 30% spośród nich będzie miało złamanie osteoporotyczne,
• 25% po złamaniu umiera,
• 50% po złamaniu wymaga opieki do końca życia.
Poradnik „Jak leczyć osteoporozę” przedstawia najnowsze zasady postępowania i leczenia tej choroby. Zawiera on bardzo ciekawe i użyteczne informacje, przydatne zarówno dla chorych oraz członków ich rodzin i zapewne także dla lekarzy rodzinnych i specjalistów z innych dziedzin medycyny.
Publikacja napisana jest prostym językiem, w sposób przejrzysty, bez zbędnej filozofii i trudnych medycznych terminów. Umożliwia chorym szybkie zorientowanie się w zasadach leczenia i czy nie powinni skorygować terapii, aby wykorzystać wszelkie możliwości zahamowania choroby i osiągnięcia sukcesu jakim jest jej wyleczenie. Autor podkreśla, wbrew obiegowym opiniom, że osteoporoza jest chorobą całkowicie uleczalną.
http://tylkorelaks.pl/588-jak-leczyc-osteoporoze-9788379006656.html
Osteoporoza stanowi drugi pod względem ważności problem w reumatologii. Już niebawem będzie natomiast głównym problemem w ochronie zdrowia i chorobą w największym stopniu obciążającą budżet państwa. W Polsce z powodu osteoporozy łamie się co roku ponad 200 tysięcy osób, a efektem tych złamań są niesprawność, kalectwo, a nawet śmierć.
Reumatologia BEZ TAJEMNIC
Ta strona powstała aby każdy, kto ma reumatoidalne zapalenie stawów, mógł poznać przyczyny wywołujące tę chorobę oraz różne metody prowadzące do jej wyleczenia.