W SUMMIE WSZYSTKO, CZEGO POTRZEBUJESZ!
Ciąża i czas karmienia piersią to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. W oczekiwaniu na dziecko lub tuż po jego narodzinach należy w szczególny sposób dbać o swoje zdrowie i prawidłową dietę. Zapotrzebowanie na pewne witaminy i minerały rośnie u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią do poziomu którego realizacja może być trudno osiągalna bez dodatkowej suplementacji.
Wszystko, czego potrzebuje kobieta
Prawidłowa, dobrze zbilansowana i zróżnicowana dieta zapewnia zwykle wystarczającą podaż witamin i minerałów. Jednakże podczas ciąży i laktacji zapotrzebowanie na nie wzrasta i prawidłowa dieta może okazać się niewystarczająca.
Zapotrzebowanie organizmu kobiety na witaminy w ciąży rośnie. Wraz z intensywnymi zmianami fizjologicznymi organizmu przyszłej mamy, zmieniają się jej i maluszka potrzeby żywieniowe. Dlatego dieta w ciąży powinna być pełnowartościowa, odpowiednio zbilansowana i zgodna z zasadami zdrowego żywienia.
Często słyszymy, że ciąża daje przyzwolenie na jedzenie „za dwoje”. Należy jednak pamiętać, by raczej jeść „dla dwojga”. Posiłki przyszłej mamy powinny być komponowane w taki sposób, aby dostarczały odpowiednią liczbę składników odżywczych, witamin i minerałów. Zapotrzebowanie na energię wzrasta w II trymestrze o 340 kcal/dobę, a w III trymestrze o 450 kcal/dobę. Nadmierne przybieranie na wadze w okresie ciąży zwiększa ryzyko występowania bólu pleców i podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi.
W trakcie ciąży nie powinno się jednak stosować suplementacji na zapas. Pozwoli to unikną niepożądanych objawów ze strony układu pokarmowego, nadmiernej podaży witamin oraz związków mineralnych.
Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wydane w 2014 roku
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w swoich zaleceniach tak podsumowuje zakres stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących1:
„W podsumowaniu stwierdzić należy, że zgodnie z zasadami Evidence Base Medicine (Medycyny Opartej na Faktach) bezsporne jest suplementowanie podczas ciąży
- kwasem foliowym,
- jodem i
- witaminą D3
wobec potwierdzonego dużego ryzyka występowania niedoboru w populacji…”
Rekomendacja PTG dla poszczególnych składników:
- „Zespół Ekspertów Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej już od 1997 r. Rekomenduje suplementowanie podczas ciąży 0,4 mg kwasu foliowego na dobę.”
- „Aktualnie zalecana dobowa dawka jodu dla kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących piersią wynosi 200 mikrogramów na dobę.”
- „Zalecenia: witamin D3 powinna być stosowana
u kobiet planujących ciążę, ciężarnych oraz w okresie laktacji w dawce 2000 IU na dobę.”
Zobacz na stronie – https://www.ceneo.pl/47725155#crid=133454&pid=13868
SUMMAVIT D – w summie wszystko czego potrzebujesz!
gdyż jedna kapsułka SUMMAVIT D zawiera:
Witaminę D w dawce 2 000 IU
Kwas foliowy w dawce 400 µg
Jod w dawce 200 µg
SUMMAVIT D to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego dla kobiet planujących ciążę, będących w ciąży i karmiących piersią. Zawiera TYLKO niezbędne składniki zgodne z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
Witamina D3
Niedobór witaminy D dotyczy ok 90% populacji w Polsce. W okresie ciąży zapotrzebowanie na tę witaminę znacząco wzrasta, co może pogłębiać niedobory. Wspomaga ona prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów i tkanek. W szczególności odpowiada za prawidłowy wzrost i budowę kości, zapobiega zaburzeniom gospodarki minerlano-wapniowej oraz fosforanowej, wzmacnia odporność i zmniejsza częstość infekcji. Wywiera korzystny wpływ na kondycję mięśni (w tym mięśnia sercowego). Witamina D jest syntetyzowana przez skórę z udziałem promieni słonecznych. W Polsce jest to możliwe jedynie od marca do września i wymaga co najmniej
30 minutowej ekspozycji bez używania kremów z filtrami UV.
Kwas foliowy
Jest niezbędny zarówno w okresie planowania ciąży, jak i w jej trakcie. W początkowym etapie ciąży kwas foliowy warunkuje prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka. Na dalszych etapach ciąży wspomaga prawidłowy jej przebieg, zmniejsza ryzyko poronienia. Zapotrzebowanie na kwas foliowy wzrasta u kobiet także w okresie laktacji. W przypadku braku obecności kwasu foliowego w diecie już po 4. miesiącach dochodzi do wyczerpania jego zapasów w organizmie.
Jod
Zapotrzebowanie na ten pierwiastek na początku ciąży znacząco wzrasta. Jod jest ważny dla prawidłowego rozwoju psychomotorycznego dziecka. Niedobory jodu mogą powodować niedoczynność tarczycy zarówno u kobiety, jak i noworodka już bezpośrednio po urodzeń. Polska jest krajem, w którym niedobór jodu w diecie jest zjawiskiem powszechnym.
SUMMAVIT D nie zawiera składników, które są niepotrzebne w prawidłowo przebiegającej ciąży.
- Nie zawiera żelatyny i białka zwierzęcego
- Nie zawiera glutenu
- Nie zawiera laktozy
- Nie zawiera barwników
Jest odpowiedni dla wegetarianek i weganek.
Zalecana dzienna porcja – 1 kapsułka preparatu SUMMAVIT D – zapewnia mamie i jej dziecku niezbędne witaminy i pierwiastki.
Sugerowana cena detaliczna: około 25 złotych za opakowanie zawierające 30 kapsułek.
* Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, Ginekol Pol. 2014, 85, 395-399