Korzystanie z koncentratora tlenu – jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w czasie awarii prądu?

Dzięki koncentratorom tlenu możliwe staje się stałe zaopatrzenie w życiodajny gaz osób, zmagających się z ciężkimi chorobami układu oddechowego. Taki domowy sprzęt tlenowy, by móc spełniać swoje funkcje, potrzebuje jednak stałego źródła zasilania. Co zrobić w czasie przerwy w dostawie prądu? Podpowiadamy, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w trakcie awarii.

Dlaczego warto posiadać przenośny koncentrator tlenu?

Stacjonarne koncentratory tlenu wykorzystywane są nie tylko w placówkach medycznych, ale również i w domach pacjentów, zmagających się z problemami z oddychaniem. Wśród ich największych zalet wymienia się m.in. dłuższą żywotność, większą wydajność i lepszy przepływ tlenu, niż mogą zapewnić ich mobilne odpowiedniki. Co ważne, oba sprzęty można zarówno kupić, jak i wypożyczyć. Z taką propozycją wychodzi wypożyczalnia koncentratorów tlenu PATRONUS, której ofertę sprawdzisz na stronie patronus-med.pl – posiada ona w swoim asortymencie stacjonarne, jak i przenośne koncentratory. To właśnie na te drugie decydują się na ogół osoby, chcące brać aktywny udział w życiu społecznym. Mogą one również posłużyć jako dodatkowe wsparcie w momencie awarii zasilania i przerwy w dostawie prądu, o czym warto wiedzieć, tworząc plan awaryjny.

Jak wybrać generator zasilania zapasowego?

Każda osoba, używająca koncentratora tlenu w warunkach domowych, powinna również zaopatrzyć się w zapasowy generator prądu. Wybierając go, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na modele, oferujące wyższą moc, niż ta, której potrzebuje standardowe urządzenie, by móc poprawnie funkcjonować. Dzięki temu nie tylko umożliwi on sprawną pracę koncentratora, ale również zasili inne ważne sprzęty medyczne. Najlepszym rozwiązaniem w tym kontekście będzie z pewnością generator stacjonarny, który uruchamia się automatycznie w trakcie przerwy w dostawie prądu. Jego tańszym odpowiednikiem będzie z kolei generator przenośny, bardziej przystępny cenowo, choć wymagający ręcznego rozruchu.

W jaki sposób korzystać z generatora?

Aby generator prądu mógł działać wydajnie i bezpiecznie, konieczne jest:

  • jego prawidłowe zainstalowanie,
  • wybór odpowiednio wentylowanego miejsca, co zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu się tlenku węgla, będącego nieodłącznym elementem procesu spalania paliwa,
  • właściwe podłączenie urządzenia do instalacji elektrycznej przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami.

Niezwykle istotna w tym kontekście będzie również regularna konserwacja generatora. Takie działania będą obejmować m.in. kontrolę poziomu oleju czy jego systematyczne uruchamianie. Co ważne, dotyczą one nie tylko urządzeń stacjonarnych, ale również i przenośnych. To właśnie dzięki nim zachowują one bowiem dobry stan techniczny i mogą zostać wykorzystane, gdy zajdzie taka potrzeba.

Dostęp do tlenu w czasie awarii prądu. Poradnik dla pacjentów korzystających z koncentratorów tlenu

Jak butla tlenowa pomaga w trakcie awarii prądu?

Butle tlenowe to swoisty magazyn, w którym przechowywany jest tlen pod ciśnieniem, uwalniany do dróg oddechowych. W porównaniu do koncentratorów tlenu, rozwiązanie to posiada jednak kilka istotnych wad, rzutujących na jego mniejszą popularność. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:

  • konieczność ponownego napełniania butli, co staje się niekorzystne zwłaszcza przy intensywnym użytkowaniu,
  • wyższe koszty eksploatacji,
  • konieczność pamiętania o uzupełnianiu tlenu, zanim zostanie on całkowicie wyczerpany.

Pomimo posiadanych wad,butle tlenowe mają również jedną, niezwykle istotną zaletę. Jest to niezależność od zasilania elektrycznego, co pozwala na zachowanie ciągłości tlenoterapii w momencie jego awarii.

Jak stworzyć plan awaryjny dla pacjentów używających koncentratora?

W przypadku pacjentów, korzystających z koncentratora tlenu, bardzo istotne staje się stworzenie planu awaryjnego, w pełni dopasowanego do ich realnych potrzeb. Taki plan powinien uwzględniać przede wszystkim listę bezpiecznych miejsc, do których można zgłosić się w momencie długotrwałej awarii prądu. 

Niezwykle istotne będzie również podzielenie obowiązków pomiędzy opiekunów i członków rodziny. Wyznaczenie osoby, odpowiedzialnej za monitorowanie pracy urządzenia, podawanie niezbędnych leków czy ewentualny kontakt ze służbami ratunkowymi, znacznie usprawni bowiem działanie w kryzysowym momencie. Z tego też względu warto sporządzić listę kontaktów, które przydają się w nagłych sytuacjach. Z pewnością nie powinno na niej zabraknąć numeru kontaktowego do lekarza prowadzącego i zaufanego dostawcy tlenu.

O co jeszcze zadbać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo?

Generator prądu, dodatkowy koncentrator przenośny czy też butla z tlenem to urządzenia, które mogą uratować zdrowie, a nawet życie w czasie nieoczekiwanej przerwy w dostawie energii elektrycznej. Aby zapewnić sobie maksymalny poziom bezpieczeństwa, warto zadbać również o:

  • zapasową baterię do przenośnego koncentratora,
  • zapas niezbędnych leków, do których dostęp może być trudniony w przypadku większej awarii,
  • plan komunikacji z członkami rodziny i innymi osobami, które powinny wiedzieć, jak zareagować w momencie przerwy w dostawie prądu.

Powyższe kroki pozwolą z pewnością zachować niezwykle istotny w kryzysowych sytuacjach spokój, dając jednocześnie szansę na w pełni bezpieczne oczekiwanie na usunięcie źródeł awarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *