Objawy POChP: kiedy zgłosić się do lekarza?
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to jedno z najczęściej diagnozowanych i najgroźniejszych schorzeń układu oddechowego. Choroba może przez długi czas nie dawać żadnych specyficznych symptomów, dlatego wielu chorych zgłasza się do lekarza już na późnym etapie, gdy objawy POChP są na tyle nasilone, że praktycznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Co powinno Cię zaniepokoić? Koniecznie zajrzyj do naszego artykułu.
Czym jest POChP?
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to schorzenie układu oddechowego, charakteryzujące się ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe i pęcherzyki płucne. Jest konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki, takie jak dym tytoniowy, pyły i gazy. W wyniku choroby dochodzi do trwałego uszkodzenia miąższu płucnego i naczyń płucnych.
Współczesna medycyna klasyfikuje POChP jako chorobę ogólnoustrojową, która często współistnieje z innymi schorzeniami, takimi jak:
- osteoporoza,
- rak płuc,
- nadciśnienie tętnicze,
- zaburzenia rytmu serca,
- zespół metaboliczny,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- rozstrzenie oskrzeli.
Globalne zagrożenie zdrowotne
POChP to choroba diagnozowana na całym świecie, częściej występująca u mężczyzn. Liczbę chorych szacuje się na około 380 milionów, w tym około 2 milionów w Polsce. Choroba stanowi coraz poważniejsze zagrożenie zdrowotne, a jako jedną z głównych przyczyn wskazuje się zanieczyszczenie powietrza.
To jest ważne:
Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia liczba zgonów spowodowanych POChP wzrośnie o 30% w ciągu najbliższej dekady, a do 2030 roku będzie to trzecia najczęstsza przyczyna umieralności na świecie.
Sprawdź, czy nie jesteś w grupie ryzyka
Największym czynnikiem ryzyka jest używanie wyrobów tytoniowych, co odpowiada za około 90% przypadków POChP. Prawdopodobieństwo rozwoju choroby zwiększa również bierne palenie.
Inne czynniki ryzyka obejmują:
- Zanieczyszczenie powietrza– toksyczne substancje zawarte w smogu, takie jak tlenki azotu, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, mogąc wywołać Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.
- Zanieczyszczenia występujące w środowisku pracy – na co szczególnie narażeni są górnicy, hutnicy, metalurdzy, rolnicy, mechanicy samochodowi, pracownicy budowlani, fryzjerzy i kosmetyczki czy sprzątaczki.
Niespecyficzne objawy POChP – na co zwrócić uwagę?
Wiele osób ignoruje pierwsze objawy POChP, przypisując je na przykład naturalnym procesem starzenia (chorobę najczęściej diagnozuje się właśnie u seniorów) czy infekcji dróg oddechowych.
Tymczasem wczesne rozpoznanie choroby ma kluczowe znaczenie dla spowolnienia jej postępu i zmniejszenia nasilenia objawów, takich jak:
- Przewlekły kaszel– nasilający się rano i wieczorem, niezwiązany z aktywną infekcją, alergią czy astmą (nie ma charakteru napadowego);
- Odkrztuszanie plwociny– gęstej, czasem ropnej wydzieliny, mogącej zawierać ślady krwi;
- Duszność– zarówno wysiłkowa (np. podczas wchodzenia po schodach), jak i spoczynkowa;
- Męczliwość– zmniejszona tolerancja na wysiłek, wolna regeneracja, trudności z wykonywaniem codziennych czynności bez zadyszki.
Nasilenie tych objawów może być różne, ale nigdy nie należy ich lekceważyć, zwłaszcza znajdując się w grupie ryzyka choroby.
Więcej o objawach POChP czytaj na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.
Diagnostyka POChP
Każda osoba po 40. roku życia, która znajduje się w grupie ryzyka i obserwuje u siebie objawy POChP, powinna jak najszybciej konsultować się z lekarzem rodzinnym, który może podjąć decyzję o skierowaniu pacjenta na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.
Rozpoznania POChP (jak i wykluczenia choroby) można dokonać w oparciu o szereg specjalistycznych badań, takich jak:
- Spirometria – kluczowe badanie oceniające przepływ powietrza w płucach.
- Pletyzmografia– pozwala dokładnie ocenić objętość płuc i stopień hiperinflacji.
- RTG klatki piersiowej– wykrywa zmiany strukturalne w płucach.
- Echo serca i EKG– oceniają pracę serca i pozwalają stwierdzić ewentualne nadciśnienie płucne.
- Ergospirometria i test 6-minutowego chodu– oceniają ogólną wydolność organizmu.
Dodajmy, że pomimo faktu, iż POChP nie można wyleczyć, to odpowiednio dobrane i wcześnie wdrożone leczenie pozwala na kontrolowanie objawów choroby, co daje szansę na poprawę jakości życia pacjenta, uniknięcie inwalidztwa i przedwczesnej śmierci.