Zastosowanie aluminium we współczesnym budownictwie
Aluminium jest w chwili obecnej stosowany w wielu dziedzinach codziennego życia. Tworzy się z niego nie tylko opakowania czy maszyny, ale również i znajduje swoje zastosowanie między innymi w budownictwie, gdzie coraz częściej z powodzeniem zastępuje stal.
Aluminium: co to jest?
Niewątpliwie aluminium jest jednym z najbardziej potrzebnych materiałów. Dlaczego? Otóż, posiada on liczne cechy, które sprawiają, że idealnie nadaje się do współczesnego budownictwa. Mowa między innymi o odporności na korozję, łatwej obróbce cieplnej, małej gęstości czy też dużej przewodności elektrycznej i cieplnej.
Aluminium to jeden z najczęściej występujących pierwiastków, tuż za tlenem i krzemem. Jest to metal lekki o gęstości około 2,7 g/cm3. Jest on zatem lżejszy w stosunku do żelaza, a po połączeniu go między innymi z miedzią lub krzemem – jego wytrzymałość jest znacznie wyższa.
Zastosowanie aluminium w budownictwie współczesnym
Aluminium można spotkać w produkcji opakowań, przemyśle motoryzacyjnym, meblowym i – co najważniejsze – budowanym. Obecnie metal ten znajduje swoje zastosowanie między innymi w projektach nowoczesnych domów pasywnych i jednorodzinnych. Jest to jednak alternatywa znacznie droższa, ale opłacalna. Profile aluminiowe okienne, drzwi czy też balustrady stworzone z tego materiału są znacznie bardziej wytrzymałe, a także odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Niektórzy projektanci stosują również w budynkach dwuwarstwowe fasady aluminiowe, dzięki czemu można uzyskać bardzo nieregularne i nietypowe bryły. Wszystko to za sprawą doskonałej plastyczności, lekkości oraz sztywności tego materiału.
Nie można również zapomnieć o tym, że coraz częściej spotyka się aluminiowe konstrukcje, na przykład mostów oraz kładek dla pieszych. Pierwsza budowla tego typu powstała w Stanach Zjednoczonych w Pittsburghu w 1933 roku. Dzisiaj jednak na świecie istnieje kilkadziesiąt mostów wykonanych właśnie z aluminium – głównie w krajach części północno-wschodniej Europy, Ameryce Północnej oraz w Skandynawii.
W Polsce aluminiowe konstrukcje również można spotkać. Są to między innymi konstrukcje dachowe, ale również i – a właściwie przede wszystkim – kładki dla pieszych. W Krakowie doskonałym przykładem zastosowania aluminium w budownictwie jest palmiarnia w Ogrodzie Botanicznym.
Niewątpliwą zaletą aluminium są niewielkie wymagania konserwacyjne, dzięki którym jego trwałość jest znacznie wyższa od elementów stalowych. Według badań, aluminium w budownictwie może zachować trwałość nawet przez 80 lat.
Artykuł powstał we współpracy z: Hurtownia aluminium PK Met