Jak myć zęby, aby uniknąć borowania?
Mycie zębów – powszechna czynność, którą wykonujemy każdego dnia, bez większego skupienia się nad czasem i dokładnością techniki. A szkoda, bo zęby już 30-latka potrzebują więcej troski i dbałości o higienę.
Kto z nas potrafi myć zęby? Jak to kto?! Wszyscy! Ale czy na pewno? Niestety podczas wizyty u stomatologa okazuje się zupełnie co innego. Najczęściej myjemy zęby szybko, niedokładnie, przyciskamy szczoteczkę zbyt mocno na przednich zębach, a nie docieramy tam, gdzie zostaje najwięcej resztek pokarmowych, czyli z tyłu. W efekcie czego z przodu uszkadzamy szyjki, a z tyłu próchnica szerzy się w najlepsze.
Po pierwsze koniecznie należy zapanować nad techniką wykonywanego szczotkowania i czasem, jaki poświęcamy na mycie zębów. (Ruchy okrężne to podstawa, tak samo jak delikatność szczotkowania przednich zębów).
Po drugie należy stosować przynajmniej dwie różne pasty do zębów, szczególnie u osób, które mają problemy z krwawieniem dziąseł czy nadwrażliwością. Dobrze zatem, gdy dobierzemy sobie pastę na dziąsła i taką, która będzie odświeżać nasz oddech i delikatnie rozjaśniać szkliwo zębów.
Po trzecie należy używać nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. I to regularnie, a szczególnie tam, gdzie nie mamy możliwości na wyszczotkowanie zębów ( w pracy).
Po czwarte minimum raz w roku niezbędna jest wizyta u stomatologa, który sprawdzi stan uzębienia, ale i doradzi, jak i czym pielęgnować zęby, aby poprawić stan dziąseł czy zniwelować przykry zapach z ust. Stomatologia estetyczna też jest niezwykle ważna, bo im ładniej wyglądają nasze zęby tym lepsze będziemy mieli samopoczucie.
Zdrowe zęby to podstawa u każdego człowieka, a im więcej czasu poświęcimy na ich higienę tym dłużej zachowamy piękny uśmiech i zdrowie. Trzeba pamiętać o tym, że choroby zębów zębów wpływają negatywnie na cały organizm, chociażby na serce czy płodność człowieka. A im gorszy stan uzębienia tym mniejsze powodzenie u płci przeciwnej, czy tez mniejsza szansa na znalezienie dobrej pracy.
„nic po chlebie, kiedy brak zębów” |
M-S-M