Problemy gastryczne – problemy z wypróżnianiem się.
Temat kłopotliwy, bo najczęściej bardzo wstydliwy. Kłopoty z wypróżnianiem się dotyczą tak dużej ilości osób w naszym kraju, że trzeba o nim pisać i mówić. Jak wyglądają tego typu problemy zdrowotne?
Zwykle pacjenci narzekają, że nie mogą się wypróżnić częściej niż raz na kilka dni, inni natomiast wypróżniają się, ale z dużą trudnością, z bólem brzucha bądź z bólem odbytu. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku bezwzględnie potrzebna jest wizyta u lekarza i to lekarza specjalisty. Zanim jednak doczekamy się na wizytę u gastrologa, a często i u chirurga konieczna jest szybka reakcja by chociaż trochę ulżyć sobie w cierpieniu.
W aptekach jest sporo preparatów, które ułatwiają wypróżnianie, jednak zanim po nie sięgniemy przyjrzyjmy się temu wszystkiemu co jemy, a czego niestety nie ma w naszej diecie. Przyjmowanie leków bez konsultacji z lekarzem, a tylko po poradzie z farmaceutą traktujmy zawsze, jako chwilowe rozwiązanie, które powinno zostać zmodyfikowane przez specjalistę, aby rozwiązać definitywnie problem zdrowotny. Umów się na wizytę do lekarza – prywatne kliniki specjalistyczne.
Co zatem w naszej diecie może negatywnie wpływać na wypróżnianie?
Wszelkie produkty spożywcze typu Fast Food, do tego duże ilości słodyczy, przekąsek w stylu chipsy czy paluszki, obfitujące w tłuste mięso obiady, a do tego alkohol i brak owoców i warzyw w diecie. Konieczne jest zatem zwiększenie ilości owoców i warzyw (surowych, gotowanych, przecieranych), jako dodatki do dań głównych, na przekąski i desery. Do tego obowiązkowo maślanka lub kefir i duża ilość wody. Nie unikajmy zup w postaci kremów, a także przekąsek pestkowych typu słonecznik, dynia. Można również zaopatrzyć się w błonnik i stosować go jako dodatek do mleka, zup czy sosów. Co warto podkreślić lekarze coraz częściej zalecają ruch czyli regularną aktywność fizyczną, aby pozbyć się zaparć i bólu przy oddawaniu stolca. Na zaparcia można także stosować zioła, o czym więcej w poniższym materiale.
BAZYLIA NA NIESTRAWNOŚĆ I WZDĘCIA
Jak przygotować napar?
4-6 g suchych liści zalej 250 ml wrzącej wody i pozostaw pod przykryciem na około 10 minut. Odcedź i przestudź. Pij filiżankę niesłodzonego naparu dziennie. W przypadku przewlekłych wzdęć, pij 2-5 filiżanek pomiędzy posiłkami przez 8 dni, a następnie zrób 7-dniową przerwę i znów rozpocznij kurację.
Pamiętaj o wizycie u lekarza!
takie problemy są łatwe do ogarnięcia. jak dla mnie to wystarczy odpowiednia dieta i jest po kłopocie mi bardzo pomogły kapsułki Debutir, dzięki którym moje jelita wreszcie się ogarnęły. teraz wypróżniam się regularnie i normalnie.