Czym zajmuje się angiolog?
Angiologia to jedna z najmłodszych specjalizacji medycznych chorób wewnętrznych, która obejmuje diagnozowanie oraz leczenie zaburzeń naczyń krwionośnych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych można nie tylko dokładnie sprawdzić stan żył oraz tętnic, ale również skutecznie leczyć wiele poważnych schorzeń. Kiedy warto wybrać się do angiologa? Jakie badania wykonuje i jakie metody leczenie są stosowane? Sprawdź, w naszym artykule.
Czym zajmuje się angiologia?
System naczyniowy złożony z żył i tętnic określany jest mianem drzewa naczyniowego. Zapewnia on stały transport krwi do najbardziej odległych zakamarków naszego ciała, dostarczając do komórek niezbędnego do życia tlenu oraz składników odżywczych. Zatory tętnicze lub żylne mogą prowadzić do poważnych zaburzeń, a nawet śmierci.
Angiologia to specjalizacja, która zajmuje się diagnozowanie, leczeniem oraz profilaktyką chorób naczyniowych. Na funkcjonowanie drzewa naczyniowego wpływają różnorodne czynniki. Dlatego angiologia leży na pograniczu różnych specjalizacji, a angiolog musi posiadać podstawową wiedzę z różnych dziedzin medycyny oraz współpracować z innymi specjalistami, między innymi diabetologiem, immunologiem, ginekologiem, czy chirurgiem naczyniowym. Wszystko zależy od czynnika chorobowego oraz metody leczenie.
Kiedy trzeba się skonsultować z angiologiem?
Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, nasz układ naczyniowy cały czas jest poddawany działaniu różnych czynników, na które musi szybko i właściwie reagować, by zapewnić stały transport tlenu do komórek. Również wiele chorób przewlekłych może obciążać jego funkcjonowanie i prowadzić do poważnych zaburzeń. Dlatego warto zasięgnąć rady specjalisty, zanim zmiany staną się trudne do odwrócenia. Jakie objawy sugerują, że wizyta u angiologa jest niezbędna? Są to przede wszystkim:
- Częste skurcze mięśni łydek lub stóp;
- Bóle i pieczenie nóg;
- Bóle nóg podczas chodzenia;
- Uczucie ciężkich nóg po długim siedzeniu lub staniu;
- Obrzęki kończyn dolnych;
- Zimne kończyny;
- Pajączki naczyniowe na skórze;
- Brak czucia w palcach u nogi;
- Brak pulsu na ramieniu lub nodze.
Konsultacje angiologiczne powinny odbyć również osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się zatorów w żyłach lub tętnicach. Do grupy wysokiego ryzyka należą osoby zmagające się z:
- Nadwagą lub otyłością;
- Cukrzycą;
- Są poddawane długiemu leczeniu sterydowemu;
- Cierpią na nadciśnienie tętnicze;
- Kobiety w ciąży po 35 roku życia.
Jeśli szukasz dobrego angiologa we Wrocławiu, sprawdź na https://www.dcg.wroclaw.pl/angiolog-wroclaw.html.
Angiolog – jakie badania wykonuje?
Diagnostyka w zaburzeniach angiologicznych jest dość zróżnicowana i obejmuje zarówno diagnostykę laboratoryjną krwi, jak i wysokospecjalistyczne badania obrazowe.
By specjalista miał jasny obraz sytuacji, będzie musiał znać między innymi wyniki:
- Lipidogramu – wykazujący ryzyko miażdżycy;
- CRP – białko ostrej fazy wykazujące obecność stanu zapalnego w organizmie;
- Koagulogramu – czyli analizę krzepliwości krwi;
- Poziomu immunoglobulin – IgA, IgG oraz IgM.
Niezbędna będą również badania obrazowe. Pierwszym najważniejszym oraz nieinwazyjnym badaniem jest USG Doppler przepływów naczyń obwodowych, który umożliwia wyłapanie nieprawidłowości w przepływach dużych naczyń żylnych oraz tętniczych. Jeśli potrzebne jest pogłębienie diagnostykiu zalecane są również takie badania jak:
- Angio TK żył i tętnic – tomografia komputerowa z kontrastem umożliwia analizę przepływów i drożności tętnic oraz żył.
- Angiografia – badanie rentgenowskie naczyń krwionośnych z zastosowaniem kontrastu.
- Koronarografię – badanie diagnostyczne wykonywane w celu sprawdzenia przepływów w tętnicach wieńcowych.
Zastosowanie nowoczesnych metod diagnostycznych pozwala na dokładne ustalenie wielkości i miejsca pojawienia się zaburzeń, takich jak zatory, czy zakrzepica.
Jakie zaburzenia diagnozuje angiolog?
Badania angiologiczne umożliwiają wykrycie różnych schorzeń. Do najczęstszych zaliczane są przede wszystkim żylaki kończyn dolnych, które nieleczone, nie tylko są bolesne, ale mogą prowadzić do zmian zapalnych i zakrzepicy.
Również częsta i bardzo niebezpieczna jest miażdżyca, czyli tworzenie się złogów z tłuszczu, trombocytów oraz makrofagów w świetle naczynia upośledzając przepływ krwi, przy pełnym zamknięciu zaś całkowicie je hamując. Miażdżyca może być przyczyną zawałów serca oraz udarów.
Inne diagnozowane przez angiologa zaburzenia to:
- Zespół stopy cukrzycowej;
- Zatorowość płucna;
- Zwężenia i niedrożność tętnic;
- Tętniaki – czyli patologiczne poszerzenie tętnicy, które mogą się w różnych częściach organizmu, więc wyróżnia się tętniaki aorty, serca, tętnicy udowej, podkolanowej, brzusznej, nerkowej, czy tętnic mózgowych;
- Ostre i przewlekłe choroby żył – są to na przykład niewydolność żył głębokich, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, oraz wspomniane wcześniej żylaki;
- Nowotwory układu naczyniowego;
- Ostre niedokrwienie kończyn;
- Obrzęki limfatyczne.